Bilgisayar Oyunları ve İnternet Bağımlılığı

Bilgisayar Oyunları ve İnternet Bağımlılığı

Teknolojinin gelişmesi ile artık hayatımız daha da kolaylaştı diye sevinirken öte yandan da teknolojinin zararları ile karşı karşıya kaldık. Teknoloji bağımlılığı başlığı altında yer alan bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı ise çocuklarımızı tehdit eden çağın en büyük problemi. Yetişkinlerde dahi iş kayıpları, bireysel çatışmalar, depresyona sebep olabilen bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı çocuklarda daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bilgisayar Oyunları ve İnternet Bağımlılığı Nedir?

Bilgisayar başta olmak üzere telefon, playstation gibi tüm akıllı ve yeni teknolojik cihazların kontrol dışında kullanılması ve alışkanlık haline gelmesi sonucunda oluşan bağımlılığa teknoloji bağımlılığı ya da bilgisayar oyunları & internet bağımlılığı denmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalar incelendiğinde ABD’de her 8 kişiden 1’inin teknoloji, oyun ve internet bağımlısı olduğu sonucuna varılmıştır ki bunun Türkiye’de de aşağı yukarı aynı oranlarda olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde her evde teknolojik cihazların giderek yaygınlaşması ve çocukların bu cihazları kontrolsüz kullanmasına izin verilmesi sonucunda teknoloji, internet ve bilgisayar oyunları bağımlılığı giderek artmaktadır. Özellikle oyun çağındaki çocukların oyun oynaması gereken zamanlarda sanal uygulamalar, sanal oyunlar ve internet dünyasına hapsolduklarını ne yazık ki gözlemliyoruz. Bunun sonucunda ise fiziksel aktivite azlığı, iletişim kuramama gibi birçok sorunla karşı karşıya kalınıyor.

Bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı kapsamında değerlendirilen tüm alışkanlıkların sebepleri elbette kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bilinçsiz kullanım başta olmak üzere sıklıkla boş vaktin olması gibi çeşitli sebepleri olan kişiler, teknoloji bağımlılığına daha kolay yakalanıyor. Yüzmeyle uğraşan ya da farklı hobileri olan çocuklar ise teknolojinin zararlı dünyasından uzakta kalıyor. Bu nedenle; gerek bizler gerekse de eğitimciler teknolojinin faydalarını anlatırken muhakkak zararlarına da değinmeye gayret ediyoruz.

 • Zihin Sağlığı

Center For İnternet kurumunun yaptığı araştırmalar neticesinde teknoloji başlığı altında değerlendirilen bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı sebepleri arasında zihin sağlığı yer alıyor. Depresyon, sosyal fobi, uyku problemleri, anksiyete gibi rahatsızlıkları olan kişilerde olmayanlara nazaran daha fazla teknoloji bağımlılığı görülmüştür. Ayrıca materyalist kişilerin sahip oldukları alışkanlıkları teknolojik aygıtlar üzerinden temin etmesi ile de bağımlılık ortaya çıkabilmektedir.

 • Kişilik

Sosyal ilişkileri yolunda gitmeyen kişilerde ve sosyalleşme konusunda sorun yaşayan insanlarda teknoloji bağımlılığı problemine rastlama olasılığı daha yüksektir. Teknolojinin sunduğu sosyal mecralarda kişilikler, farklı kimliklere bürünüyor ve doğal olarak özgürlük çerçevesi içerisinde insanlar kendilerini daha rahat yansıttıklarına inanıyorlar. Gerçek yaşantıda kuramadığı ilişkileri kurmayı başaran ve kendini bu alanlarda iyi hissedenler ne yazık ki bağımlılığa davetiye çıkarıyorlar.

 • Çevresel faktörler

İş stresi, duygusal çöküntüler, yalnız kalmak gibi çevresel faktörler de insanları aşırı teknoloji kullanımına yönlendirebiliyor. Sosyalleşme sorunu, ailevi sorunlar ve başarısız bir iş hayatı gibi olgular sonucunda teknolojik cihazlarda “rahatlama” elde eden kişiler, teknoloji bağımlılığı yaşıyorlar.

Teknoloji bağımlılığı, mutlaka çözüme kavuşturulması gereken problemlerden. Genel olarak çocuklar başta olmak üzere gençleri ve yetişkinleri tehdit eden bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı çözüme kavuşturulmadığı takdirde çeşitli psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyor.

Derslerde başarısızlık, arkadaşlık ilişkilerine ara verme, konuşma becerilerinde bozulma gibi zararları olan bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı kuşkusuz ki daha büyük sorunlara yol açacaktır. Evlilikleri dahi tehdit edebilen teknolojik bağımlılık; çiftler arasında iletişim kopukluğuna yol açıyor. Yeni insanlarla tanışma, görüşme yâda vakit geçirme gibi ihtiyaçları da doğuran bilgisayar oyunları ve internet bağımlılığı yüzünden birçok evlilik veya ilişki sona eriyor.

Genel olarak teknolojinin zararlarından bahsetmek gerekirse;

 • Stres
 • Obezite
 • Sinirli ruh hali
 • Yalan söylemeye alışmak
 • İçe kapanmak
 • Şiddet eğiliminin artması
 • Görme ya da işitme kayıpları
 • Kilo alma ya da aşırı kilo verme
 • Sosyal yetenek kayıpları
 • Sağlıksız uyku düzenine sahip olmak
 • Gizliliği ihlal etme
 • Sosyal ilişki sorunları
 • Dikkat dağınıklığı yaşamak
 • Sosyalleşmekten vazgeçme ve içe kapanma
 • Kalabalık ortamda kendini ifade edememe sorunu
 • Özgüven eksikliği

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Grip ya da kanser gibi net belirtileri olmayan teknoloji bağımlılığının “ kesin belirtileri” şunlardır demek doğru olmayacaktır. Zira teknoloji bağımlılığından bahsetmek için aşağıdaki soruların yanıtlarını detayı olarak incelemek gerekiyor.

Aşağıda yer alan sorulara 5’ten fazla “Evet” diyenlerde “teknoloji bağımlılığı” riski olduğunu söyleyebiliriz;

 1. Teknolojik cihazlardan ya da internetten uzak kaldığınız zamanlarda “mailleri, bildirimleri ya da mesajları” merak ediyor musunuz? Bu merak duygusunu yaşarken panik, merak ve sinirlilik haliniz söz konusu oluyor mu?
 2. İhtiyacınızın dışında internet kullanımınız var mı? Saatlerce internetten kopamıyor ve rutin işlerinizden geri kalıyor musunuz?
 3. İnternet ya da teknolojik cihazları kullanırken “fazla zaman geçirdiğinizi düşünüyor” ancak bırakmaya başladığınızda bir süre sonra karamsar, baskılanmış ya da sinirli ruh haline dönüyor musunuz?
 4. Yaşadığınız sorunlardan kaçma yolu internet kullanmak mı? Sinirlendiğinizde de teknolojik cihazlara yöneliyor musunuz?
 5. Teknolojik cihazlar ve internet kullanırken yemek yemeyi ya da su içmeyi unutuyor musunuz?
 6. Uyku düzeninizde sapma yaşıyor musunuz?
 7. Cep telefonu gibi teknolojik cihazlarınızı kaybettiğinizde agresifleşiyor musunuz?
 8. Zaman zaman telefonunuzun titrediği hissine kapılıyor musunuz?
 9. Teknolojik cihazlar ya da bilgisayar oyunları sebebiyle iş, eğitim ya da kariyer fırsatını kaybettiğiniz oldu mu?

Bağımlılıklar hayatımızı olumsuz yönde etkilerken birçok fırsatı da kaçırmamıza neden olurlar. Siz de gerek sosyolojik ilişkiler gerekse de kişisel gelişiminiz için mutlaka teknolojik bağımlılığınızdan kurtulmaya gayret edin.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi