İlişki Sorunları

İlişki Terapisti Ankara

Zaman geçtikçe değişen toplum yapısı, var olan sorun ve sorumluluklar, rollerin çeşitliliği gibi durumlar ikili ilişkileri çıkmaza sokmaktadır. Bu durumlarda ilişki terapisi ve ilişki terapisti devreye girmektedir. Çünkü bireyler, bu sorunlardan kaçmak ya da en azından bir süreliğine sıyrılmak için ilişkilere eskiye nazaran farklı anlamlar yüklemektedir. Son zamanlarda her iki evlilikten birinin boşanma ile bittiği gerçeği, bu durumu kanıtlar niteliktedir. Bunda çağın tüketim çağı olmasının da etkisi vardır çünkü insanlar her şeyi tükettiği gibi sevgiyi ve saygıyı da kısa sürede tüketir hale getirmektedir.

Ülkenin sosyal ve ekonomik yapısının değişmesi de dolaylı yoldan evliliği etkiler hale gelmiştir. Çünkü özellikle kentlerde kadınlar da iş hayatında aktif olarak rol almakta bu da alışılagelmiş kadın erkek rolünün sarsılmasına neden olmuştur. İnsanların bu sebeple sorumluluk alanları da değişmektedir. Örneğin daha önce yalnızca ev, var ise çocuk sorumluluğu ile sınırlandırılan kadın, zamanla kendi kendine yeter hale gelmiştir bu da tamamen farklı sorumluluk alanlarını devreye sokmuştur.

Çiftler arasındaki sorunların temel nedenlerinden biri de beklentilerdir. Çiftlerin birbirlerine olan beklentilerini karşılayamamaları, ilişki sorunlarının temelini oluşturmaktadır. Aslında yukarıda bahsedilmek istenen de budur. Alışılagelmiş bir düzen vardır ve bu düzen doğru olsa da olmasa da yıllarca böyle devam etmiştir. Bu nedenle çiftlerin birbirine olan beklentilerini çeşitlenebilmektedir. Kıskançlık, sadakat eksikliği, büyüklerin müdahaleleri gibi temel durumlar bu sorunların başında gelse de eş seçimindeki kararsızlık ya da yanlış karar vermeler de yine ikili ilişkilerdeki sorunları tetiklemektedir.

Çağ insanının sürekli yoğun oluşu, çiftlerin birbirine yeterli zaman ayıramaması ve empati eksikliği büyük bir sorundur. İletişimde ortaya çıkan bozulmaların temel nedenlerinde bunlar da vardır. Şunun da bilinmesi gerekir ki, eşler birbirlerinin rakibi değildir. Tartışma anında varılan sonuca kazanma veya kaybetme gözü ile bakılması da var olan ciddi bir yanlıştır. Sağlıklı ve düzenli bir ilişkiyi oluşturan ana öğe ise güçlü bir iletişimdir ki, zaten bu güçlü iletişim kazan kaybet tartışmalarını da ortadan kaldıracaktır.

Çiftlerde Yaygın Olarak Karşılaşılan Bazı İlişki Sorunları

 • Dürüst olmama, güvensizlik

Güven, her ilişkide olduğu gibi ikili ilişkilerde de oldukça önemlidir. Bireylerin birbirlerine karşı dürüst olmaları da bu güveni ortaya çıkarabilecek tek durumdur. Ancak şu da belirtilmelidir, dürüst olurken kırıcı olmamaya özen gösterilmelidir.

 • Zaman konusunda dürüst ve net olun.
 • Pembe ya da beyaz denilen yalanlar sadece yalandır hafifletme yapmayın, yalan söylemeyin.
 • Tartışma esnasında bile dürüst olun.
 • Her konuda aynı fikirde olmak zorunlu değildir. Kırıcı olmayan bir dil ile farklı olan fikrinizi belirtin.
 • Partnerinizin sınırları olduğunu bilin ve saygı duyun.
 • Aşırı tepki göstermekten kaçının.
 • Daha önce yaşanmış olan sorunları tekrar gündeme getirmemeye özen gösterin.
 • Cinsellikle ilgili sorunlar…

Cinsellik herkesin üzerine farklı düşünebildiği bir konudur. Farklı beklentiler de aynı şekilde geçerlidir. Ama bu durumu sorun haline getiren şey bu değil, üzerine konuşulmamasıdır. Çiftler bu konu üzerine konuşmalı, beklentilerini birbirlerine açmalıdır.

 • İletişim yeterli değilse..

İletişim oldukça önemlidir bu sebeple çiftler iletişimi geri plana atmamalıdır. Önemli olan istediğinizi kaç kez söylediğiniz değil, nasıl söylediğinizdir. Karşınızdakini suçlamadan, kendinizi anlatmaya çalışmanız, karşınızdakinin sizi daha iyi anlamasına neden olacaktır. “Beni gene kırdın” şeklindeki bir yaklaşım, karşınızdakini suçladığınızı gösterir, ancak onun yerine, “kırılıyorum” dediğinizde, karşınızdakinin kendini savunmasına gerek kalmaz, çünkü suçlama ifadesi yoktur.

 • Ev işleri..

Buradaki temel mantık, bir işi diğerinin zorunluluğu olarak görmemektir. Çiftler, ev işleri konusunda konuşarak-anlaşarak paylaştırma yapmalıdır.

 • Tartışmaları yönetmek..

Tartışma sırasında bireyler karşısındakinin ne dediğini dinlemeyi ihmal etmemelidir. Yani her an ne diyeceğini düşünüp karşıdakini dinlememek büyük bir sorundur. Karşısındaki dinlemeyen ve sürekli kendi isteklerine odaklanan kişiler, karşısındakini anlayamaz, buda ikili iletişime ciddi zarar verir.

 • Duygusal tatminsizlik  sonucunda aldatılmak veya aldatmak

Esler ne kadar yoğun tempoda olursa olsun, karşısındakinden ilgi görmek, sevildiğini, beğenildiğini duymak ve bilmek ister. Erkekler de, kadınlarda duygusal olarak yakinlik hissetmeyi bekler. Ozel günler, ufak süprizler, romantik aksam yemekleri, gün içinde telefona gelen güzel bir mesaj- bunlar ilişkiyi heyecanlı ve diri tutar.

 • Ana konularda uyuşma

Buradaki temel mantık her konuda uyuşmak kesinlikle değildir. Temel ve önemli konularda ortak bir fikir edinmek önemlidir. Bunun için de gelecek ve hayaller üzerine konuşup iletişim kurmak gerekmektedir. Ancak konuşarak, çiftler birbirlerine uygun olup olmadıklarına, hayattan istek ve amaçlarının benzer olup olmadığına karar verebilirler.

İlişki Terapisti Ankara Sorunları İçin Uzmanlardan Yardım Alın!

İlişki açısından yanılgı sebebi olan bir diğer şey, uzmana başvurmanın kötü bir durum olduğudur. Oysa insanlar bazen bazı şeyleri göremez hale gelir ve bu oldukça doğaldır. Bu nedenle bir uzmana görünmek kesinlikle ilişki sağlığı açısından önemlidir. Bir uzmana gidilmesinin istendiği durumlarda, bu istek karşı tarafa sakin bir anında söylemelidir. Kavga esnasında bunun söylenmesi, karşı tarafın bunu bir hakaret olarak algılamasına neden olabilmektedir. Elinizden gelen her şeyi yapmanıza rağmen eşiniz; bir uzman yardım veya desteği almak istemeyebilir, bunu da sakin karşılamak gerekmektedir. Kesinlikle gerekli olduğu düşünülüyorsa, bireysel olarak uzmana başvurulup yine bu şekilde ilişkiye yönelik destek alınabilir. Tabi bu durum, çift terapisi kadar etki göstermez ancak bir kişinin uzman desteği alması bile, oldukça büyük sorunları ortadan kaldırabilir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi