Ders Başarısızlığı

Ders Başarısızlığı

Her ebeveyn, çocuğunun güzel bir geleceğe sahip olmasını ve mesleki anlamda iyi yerlere gelmesini ister. Bu istekleri, ebeveynlerde kaygılanmaya neden olur ve her biri çocuğunun başarısızlığını sorgular. Ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu; çocuklarının okulu sevmediğinden, ders çalışmadığından, sınav sonuçlarının kötü gelmesinden kısacası okumak istemediklerinden şikâyetçilerdir. Her veli çocuklarının okuldaki başarısızlıklarının nedenini öğrenip bu probleme bir çözüm bulmak ister. Okul başarısızlığının önüne geçebilmek için bütün ebeveynlerin okul başarısızlığının ne olduğunu, belirtilerinin ne olduğunu ve nasıl çözümleneceğinin bilmesi gerekiyor.

Okul Başarısızlığı Nedir?

Okul başarısızlığı denilen şeyin ne olduğunu irdelemeden önce başarı kavramını incelemeliyiz. Başarı denilen kavram, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir kavramdır. Kişi koyduğu hedefe ulaştıysa başarılıdır. Hedefler de her kişide farklılık gösterir. Bu nedenle de başarı kavramı öyle keskin sınırlarla incelenebilecek bir kavram değildir. Okulda başarı denilen konu da koyulan kurallara ve belirlenen notlara erişebilmek, ulaşabilmektir. Sınıfı geçmek ya da belirli not sınırlarına erişerek başarıya dair belgeler alabilmek okulda başarılı olmaktır. Eğer öğrencinin not sisteminde puanları düşük ise hatta sınıfı geçmek konusunda zorluk çekiyor ise okul başarısızlığı meydana gelmektir. Yani okulda notların düşük olması ve de sınıfı geçemeyecek durumda olmak demek okulda başarısızlık demektir.

Okulda Başarısız Olmanın Belirtileri

Ankara okul başarısızlığı üzerine çalıştığım merkezimde okulda başarısızlıklarla alakalı ebeveynlerden birçok farklı şikâyet gelmektedir. Bu ifadeler genel olarak çocukların okulu sevmemesi, okula zorla gitmeleri,  okulda başarısız olmaları, matematik dersini asla sevmemeleri, okumak istememeleri yönündedir. Bu ifadeler zaten okuldaki başarısızlıkları göz önüne koymaktadır. Hatta çocukların notlarını gizlemeleri ve sınıfı geçmekte zorluk çekmeleri, okul başarısızlığına işaret eder.

Okula gitmemek için yalanlar uydurmak ve de hasta numaraları yapmak ve genellikle okul dönüşleri sinirli haller genelde başarısızlık belirtilerindendir. Çocuklardaki sinir ve mutsuzluk hali de genel olarak okulda başarısızlığa sebep olabilmektedir.

Çocukların Okulda Başarısızlık Sebepleri

Okulda başarısızlık sebepleri, kategoriler halinde incelenmektedir. Bu sebepler; öğrenciden kaynaklanan, aileden kaynaklanan ve okuldan kaynaklanan sebepler olmak üzere üç başlık altında incelenmektedir.

Öğrenciden kaynaklanan nedenler:

Öğrenciden kaynaklanan başarısızlıklar biyolojik sebeplerden olabilmektedir. Örneğin çocukların arkadaş çevresi onları çok fazla etkilemektedir. Çocuklarda ayrıca bazı fiziki engeller bulunabiliyor da olabilir. İşitme görme gibi fiziksel engeller dolayısıyla çocuklar okullarda eğitimlerden geri kalabilmektedir. Ayrıca zihinsel olarak da çocuklarda arkadaşlarına göre zeka geriliği görülebilir. Bu gibi bir durumun varlığında da çocuklar okula adapte olamaz ve arkadaşlarından birçok anlamda geri kalırlar. Dikkat eksikliği gibi bir problem de çocukların eğitimlerden geri kalmasına sebeptir. Bir diğer etken de yaş her ne olursa olsun çocuklar yaşlarının gerektirdiği olgunluğa erişmeden okullara başlarlarsa eğitimsel olarak geri kalabilirler ve bu geri kalma diğer arkadaşlarını da kötü etkileyebilmektedir.

Aileden kaynaklanan nedenler:

Aile içerisi çocukların psikolojilerine en çok etki eden yerdir. Bu nedenle de aile içi durum çok önemli bir noktadır. Boşanma, ölüm, farklı eşlerle evlenme, sürekli ders anlamında baskı altında olmak vs. gibi etkenler sebebiyle çocuklar içlerine kapanık birer çocuk haline gelirler ve bu gibi durumlarda da okul hayatlarında olumsuz olarak dönüşler alırlar.

Okuldan kaynaklanan nedenler:

Okul değişikliği, okula hemen alışamama, sınıfların kalabalık olması, sınıftaki fiziksel anlamda yetersizlikler, okul ile ev arası uzaklık, öğretmenler ile çocuk arasında olan problemler okuldaki başarısızlıklara neden olan şeylerdendir.

Bütün bu sebepler çocuğunuza hiçbir şekilde uymayabilir ve çok farklı nedenlere dayalı okul başarısızlıkları da olabilir. Okul başarısızlığının nedeni bulmak ve çözüm üretmen için bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

Okul Başarısızlıklar için Çözümler

Okul başarısızlığı, çözülmeyecek bir problem değildir. Bu sorunu çözmek için sorunun temelinde yatan sebebi bulmak yeterli olacaktır. Bir uzman yardımıyla, sorular yönelterek çocuğunuzun probleminin temelini bulabilir ve ona yönelik çözümler üretebilirsiniz. Sorun ne olursa olsun çocuğunuzun arkasında durmalısınız ve yaptığı hata eğer gerçekten yanlışsa ona yanlışlarıyla birlikte doğruları yöneltmelisiniz.  Okul başarısızlığı yasayan çocuklara bilişsel- davranışsal terapilerle birlikte aile terapilerini ya da oyun terapilerini uygulamak uygun olacaktır.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi