Panik Atak

Panik Atak Tedavisi Ankara

Her insanın yaşayabileceği bir durum olan panik atak, yoğun korku sonucunda meydana gelir. Kişi tarafından durum çoğu zaman kriz olarakta adlandırılabilir. Aniden baslar, giderek şiddetlenir, 10. dakika itibariyle en şiddetli boyutuna ulaşır, yaklaşık 30 dakika içinde geçmiş olur.  Bu esnada kişi de, göğüs ağrıları, çarpıntılarda artış, terlemede artışlar, nefes darlıkları, üşüme, bulantılar ve kusma, şiddetli baş dönmeleri, ölüm korkusu meydana gelmesi ve kendi kontrolünü kaybetmekte görülebilmektedir.

Korku aslında insanları en çok koruyan duygudur. Eğer ani korkular yaşarsak sempatik sinir sistemi devreye girer ve bizi uyarır. Sinir sistemi, tehlikeli durumların varlığında da yine harekete geçer ve kişinin hayatını kurtarabilir. İnsanların kendilerini savunmaları için çalışan mekanizma; korku, endişe gibi durumların varlığında ortaya çıkmaktadır. Sempatik sistem adı verilen sistem, vücudun koruyucu sistemidir. Çünkü herhangi bir tehlike anında bir şey yapmamız için uyaran sistem bu sistemdir. Yapılacak şeye karar veren ve vücudu yönlendiren sistem olan sempatik sistem kalp atışlarının hızlanmasını sağlayarak vücudu harekete geçirir. Kan basıncısını arttırır, bunlara terleme ve ateş basma da eşlik eder. Bu durum içerisinde iken oksijen miktarı artarken karbondioksit miktarında azalış meydana gelir.

Panik Bozukluk Nedir?

Panik Atak ve Panik Bozukluk bazen karıştırılabilmektedir. Panik bozukluk, ataklar arasındaki zamanlarda başka panik atakların daha olacağına ilişkin sürekli bir kaygı duyma ve bu duruma önlem olarakta kişide bazı davranış değişikliklerinin görüldüğü durumudur. Örneğin, bir kişi metroda panik atak geçirdiyse, her metroya bindiğinde başına ayni şey geleceğine inandığı için, metroya binme davranışından kaçınır.

Ankara Panik Atak Tedavisi

Panik atak ve panik bozukluk tedavilerinde ilaç ve terapi yöntemleri kullanılmaktadır. İlaçlar hormonların salgılanması düzene sokulabilmektedir. Terapilerde  psiko-eğitim yani hastalık hakkında detaylı bilgiler vermek önemlidir. Daha sonrasında düşünce- davranış değişikliği için çalışılır. Buna ek olarak EMDR terapileri de yine panik atak tedavisinde uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerinden biridir.

WhatsApp chat
Şimdi Ara!
Yol Tarifi